Testler Sağlık Egitim Yazılım Ticaret Tarım Yazılım
ilt
uye
Google PageRank Checker
SAĞLIK MİSYONUMUZ ve VİZYONUMUZ
ok
Sağlığın devlet olduğunu devletin en üst düzeyindeki insanlar bile vurguladıklarına göre, önemi için ek bir vurgulamaya gerek pek yoktur. Sağlık yasamın, karşı kefede ne olursa olsun değiştirilmeyecek, vazgeçilmezidir ve bunun üzerinde uzlaşı tamdır.
Bu noktada insan kisiligini yansitan can alici husus hemen dikkat çeken bir çeliskidir: Tüm Dünya’da hizla yükselen saglik harcamalarinin boyutu (2009 için ABD neredeyse 1 trilyon $ , Tr yaklasik 40 milyar $ bütçe açigi) çok yüksektir. Bu çelişki, sağlığın önemini biliyor olmamiza ragmen onu korumaya pek de özen göstermedigimizin bir göstergesidir.
Bu özensizliğin nedenlerinin çok boyutta kendilerini gösterdiği, bir çok boyutta izdüşümleri olduğu bilinmektedir ve irdeleme bu sayfaya düsmez. Biz yargılamayı değil yardımcı olmayı yeğlemek durumundayız.
Bu sayfanin amaci insanlara sagliklarini nasil koruyabilecekleri ve basit saglik sorunlari durumunda kendi kendilerine nasil yardimci olabileceklerine iliskin bilgiler vermektir. Haddi asmak ve uzman hekimin, hatta bir hekimin, yerine konmak gibi bir iddiasi yoktur.
Hekim ve uzman hekime basvurabilecek potansiyele sahip her insanin yapması gereken bu potansiyeli kullanmaktir ve bunu bu sayfa da önermektedir. Yineleyerek ifade ederiz ki hekime basvuru, olanaklar çerçevesinde, mutlaka gereklidir.
Tanı ve sagaltım ayrı seylerdir; hekimin tanida yerini alabilecek uzman sistemler belki tasarlanip gerçeklenebilirler ancak sagaltimda bunu yapmak bugün için pek de olanakli görülmemektedir. Bu bugünün olanaksizini basarmanin Türkiye için çikis kapilarindan biri olabilecegine iliskin inancimizi daha once bidirdik; pek de rezonans bulmadi.
Ülkemizi ön plana alarak birlikte güzel seyler yapmayi düslemek gibi, bu sayfanin bize maliyeti de oldukça yüksek olmustur. Kisa vade (gelecek 10 yil) içinde pek de etkin olarak kullanilacagini düsünmüyoruz. Bunun için verilebilecek en güzel örnek yine ABD’dir. MedlinePlus bizim hayal edebileceklerimizin ötesini gerçeklemistir. Ancak Tr göreceli nüfus katsayisi 4, kisi basina gelir katsayisi diyelim 7 iken bütçe açigi katsayisi 20’nin üzerindedir.
Emegimizin karsiligi maddi olarak olusmasa da bunu yaptik çünkü “BALIK BILMEZSE HALIK BILIR” inancindayiz. Saglik, egitim ve adaletin tam olarak erisildigi bir Dünya’da HALIK’in da vazgeçilmez olarak kendini gösterecegine inaniyor ve bunu oldukça kisa sure içerisinde bekliyor; bunun için çaba harcamayi bir insanlik ödevi olarak algiliyoruz.
Şu hizmetleri sunabilmek istiyoruz:
1.İng-İng. , İng.-Tr. Bilingual Ansiklopedik Tıp Sözlüğü. Test-dr. sağlıklı kalmanıza yardımcı olmayı ve koruyucu hekimliğe özen göstermeniz konusunda sizi bilgilendirmeye büyük önem vermektedir ancak bir hastalıkla karşı karşıya olduğunuzda gerek ne yapabileceğinizi bilmeniz gerekse hekiminizle sağlıklı iletişim kurabilmeniz için tıp terminolojisine erişebilmenizin ve onu anlamanızın yararı vardır. Sözcük be sözcük iz sürerek konu, söz konusu hastalık, ile ilintili ulaşabileceğiniz en uç noktaya erişebilmenizde yardımcı olmak isteriz.
Bunun dışında sözcükler yalnızca sağlık hizmeti alanlar için değil bu hizmeti sunanlar için de önemlidirler. Doğal olarak hizmet verenlere hizmet verebilmek de onurumuz olacaktır.
2.Tanı Diyagramları.
Üzerinizde algıladığınız ve şikayetçi olduğunuz hususlardan doğru bir mantık ile çıkarabileceğinizin en fazlasını çıkarmanız ve ne yapmanız gerektiği konusunda bilgilendirilmeniz önemlidir. çocuk, erişkin erkek veya erişkin dişi olmanıza göre olası şikayetlerinizin büyük çoğunluğu gruplar halinde derlenmiş ve size sunulan testi yanıtladığınızda yapmanız gerekenlere ilişkin bilgiler bu sayfalarımızda değerlendiriminize sunulmuştur.
3.Sağlık Yönetiminiz.
Sağlığınızla ilgili olarak yaşadığınız belli bir düzey üstü önem taşıyan tüm bilgilerin ve bulguların size ait bir klasörde toplanması ve gerektiğinde başvuracağınız hekiminize iletilmesi bu sayfalarla sağlanabilecektir.
4.TUS Soruları.
Test-dr.'un test üzerinde çalışan bir site olarak hekimlerimize sunulabileceği en önemli hizmetlerden biri mutlaka onların TUSınavına hazırlanmalarına yardımcı olabilmektir. Çaba harcayacağız.
5.İlaç Rehberi
Bu konuda yalnızca bağlantıları vermemizin yeterli olacağı düşüncesindeyiz.
6.Tıbbi Aletler, özellikle Enstrümantasyon.
Kadromuzda enstrümentasyon konusunda uzun yıllar üst düzey hizmet vermiş insanlar bulunmaktadır. Bu hizmetlerden elde edilen deneyimleri en güzel şekilde sağlık camiasının bilgi ve ilgilerine sunmak isteriz.
7.Sağlık İçin Spor.
İnsan bedeni uzun yıllar boyu çalışmaya alışmış bir yapıya sahiptir. Bu alışkanlığın günümüzde neredeyse hiç denebilecek düzeye inmiş olması sağlığın kaybedilmesinin en önemli nedenlerinden birini oluşturmaktadır. Yardımcı olabilmek isteriz.
Diğer hizmetlerimiz iç:in ilgili sayfalarımıza bakınız.
ok Sağlık tabii doğumla başlar, genetik ilintili bir yönü vardır.
Sağlık yüzden algılanan, algılanabilen bir nesnedir.
Temel olarak beslenme, devinim ve dinlenmedir, bunların tümünün doğru konum ve zamanda doğru şekilde yapılmalarıdır.
Haa her şey gibi onun da bir rassal yanı vardır, kazaya rızaya zorunlu kılar.
Yapılacak olan doğru olanı bulup, öğrenip de bulup onu uygulamaktır.
Biz de sizler gibi elden geleni yapacağız ama tek elin sesinden şikayetçiyiz.
Ve belki de sizlere daha iyi hizmet verebilmek için kadrolaşmanın, kurumsallaşmanın bir kolayını bulacağız, kim bilir.
ZİYARETİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ; YARARLI OLDUĞUMUZU UMUYORUZ.
BİZE isoger1@hotmail.com HER ZAMAN YAZABİLİRİNİZ.
...
© 2015 , İsmail GERMAN. HER HAKKI SAKLIDIR
PLEASE PREFER GIVING LINK IF THAT SUFFICES

      SAĞLIK
Health
Wikipedia
Milliyet
Habertürk
e-Nabız
      SÖZLÜKLER
TDK Büyük Türkçe Sözlük
İng.-İng. Tıp Sözlüğü
Wikipedia
      EVDE SPOR
En Yararlı Hareketler
      ÇOK GEREKLİ SİTELER
Türk Telekom Rehberi
Valilikler
TOBB
T.C. Kimlik Numarası
e-Devlet Kapısı
      ÖĞRENCİ E-DEVLET
MEB
YÖK
ÖSYM
MHRS